Latvijas čempionātam priekšlaicīgi pielikts punkts, atskatāmies uz Valmieras basketbola sezonas spilgtākajiem mirkļiem

Saistībā ar aktuālo notikumu attīstību pasaulē, koronvīrusa izraisītās slimības “Covid-19” apmēriem sasniedzot pandēmijas līmeni, Latvijas Basketbola savienība pieņēmusi atbildīgu lēmumu atceltu turpmāko basketbola sezonu. Līdz ar to izslēgšanas spēles par Latvijas čempionāta medaļām šajā pavasarī netiks izspēlētas.

Protams, visi ar lielu nepacietību gaidījām šī gada play-off mačus. “Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” komanda regulārajā sezonā bija nodrošinājusi piekto vietu Latvijas komandu konkurencē, kas vietējās līgas izšķirošo cīņu ceturtdaļfināla pārī savestu mūs kopā ar “Jūrmala/Betsafe” vienību. Šī noteikti būtu bijusi aizraujoša sērija, jo regulārajā sezonā abas komandas savstarpējās cīņās panākumus dalīja uz pusēm.

Lai gan mediju telpā esošās informācijas un dezinformācijas apjoms liek cilvēkiem justies satrauktiem par “Covid-19”, taču panikai nav pamata un mūsu visu uzdevums šajā laikā ir ievērot piesardzības pasākumus, ko izsludinājusi valdība. Publisku pasākumu atcelšanas mērķis ir pasargāt kopējo sabiedrības veselību un nepieļautu riska grupas pārstāvošo cilvēku nonākšanu saskarē ar koronvīrusu. Saglabājot kopējo saslimšanas gadījumu līmeni zemu, mūsu veselības sistēma spēs tikt galā ar situāciju. Valstīs kur noticis vīrusa uzliesmojums, lielākā problēma ir veselības sistēmas kapacitātes trūkums, lai tiktu galā ar lielo slimnieku skaitu. Tāpēc mums Latvijā jābūt sociāli atbildīgiem, jāpaliek sociāli distancētiem un jāizvairās no publisku vietu apmeklēšanas, kur ir risks izplatīt vīrusu.

Tā kā, ievērojot mājas režīmu, jāspēj atrast veids kā cīnīties ar garlaicību, piedāvājam šajā aprakstā atskatīties uz aizvadītās sezonas spilgtākajām spēlēm spēlēm.

Sezonas atklāšana Valmierā: VALMIERA GLASS VIA – AVIS RAPLA 68:73
Pēc vasaras starpsezonas basketbola līdzjutēji bija pamatīgi nocietušies pēc savas iemīļotās spēles. Pirmo maču savā laukumā valmierieši aizvadīja 2. oktobrī pret Igaunijas komandu “Avis Rapla”. “Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” basketbolisti aizvadīja kvalitatīvu spēli, ceturtās ceturtdaļas ievadā komandas līderim Edmundam Elksnim gūstot savu 18. punktu un panākot desmit punktu pārsvaru pār igauņiem. Sezonas pirmais panākums jau šķita rokas stiepiena attālumā, taču “Avis Rapla” spēlētāji sašāva grozā tālmetienus, izkausējot mājinieku vadību. Spēles izskaņā iniciatīvu pārņēmuši bija viesi, taču Valters Vēveris ar diviem pēdējo minūšu trejačiem panāca izlīdzinājumu. Maču izšķīra pieredzējušā Igaunijas uzbrucēja Svena Kaldres tālmetiens pāri Jāņa Engara rokai. Engers izdarīja visu, lai apgrūtinātu pretinieku metienu, bez pārkāpuma, taču veterāns izšķirošajā brīdī iešāva grozā savu vienīgo precīzo metienu spēlē un atnesa panākumu “Avis Rapla” komandai. Pēdējais valmieriešu mēģinājums no tālās distances, kopumā 16 punktus guvušā Vēvera izpildījumā, neizlīdzināja spēli un saspringtā cīņā sezonas pirmajā mājas spēlē Roberta Zeiles padotajiem nācās piekāpties.

Pirmā uzvara: TALTECH – VALMIERA GLASS VIA 100:103
Pēc nelaimīgās mača izskaņas savā laukumā, 9. oktobrī vidzemnieki nevēlējās saglabāt rūgtuma garšu un nepiekāpīgi devās pēc uzvaras Tallinā. Komandas līderis Edmunds Elksnis veda vienību uz priekšu ar ļoti pieklājīgiem “double-double” rādītājiem, sakrājot 21 punktu un 12 rezultatīvas piespēles. Noslēdzošajā ceturksnī 18 punktus guvušais Roberts Blumbergs palielināja valmieriešu vadību līdz desmit punktu pārsvaram, taču spēle noslēdzošajās sešās minūtēs sāka ievirzīties iepriekšējā mača gultnē, slīdot ārā no “Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” komandas rokām. Pēdējā minūtē vidzemnieki bija iedzinējos ar diviem punktiem, bet tad komanda veica savu sezonas izcilāko aizsardzības manevru. Pretiniekiem izmetot autu, Valters Liepiņš aizķēra bumbu un pārvirzīja to Valtera Vēvera virzienā. Aizsargs lieliski noorentējās situācijā, atrodot groza apakšā pilnīgi brīvu Robertu Krastiņu, kurš ar metienu no apakšas izrāva vidzemniekiem vadību. Pēdējo Tallinas komandas cerību atņēma tieši Krastiņš, kurš pārtvēra pretinieku piespēli un ar soda metieniem nokārtoja sezonas pirmo panākumu – 103:100. Krastiņš šajā mačā guva 13 punktus.

Krastiņš dedzina tīkliņu: VALMIERA GLASS VIA – PARNU SADAM 76:75
Kā jau gados jaunai komandai, “Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” vienībai stabilitāte mēdza pietrūkt, tādēļ vienas spēles ietvaros rezultāts varēja pamatīgi šūpoties. Tā tas notika arī 16. novembra mačā pret Pērnavas komandu. Pirmā puslaika izskaņā Valters Vēveris panāca 15 punktu vadību mājiniekiem, bet otrajā puslaikā vidzemnieku pārsvars pamazām drupa līdz noslēdzošā ceturkšņa otrajā pusē valmierieši attapās pie septiņu punktu deficīta. Balto karogu šajā mačā nebija gatavs izkārt Roberts Krastiņš, kurš vienpersoniski guva mājinieku pēdējos 12 punktus pēc kārtas, tostarp raidot grozā grozā trīs trejačus pēc kārtas, nodrošinot minimālu uzvaru pār pērnaviešiem ar 76:75. Kopumā izceļoties ar 22 punktiem, Krastiņš šajā mačā realizēja sešus tālmetienus.

Riekstiņa lielais metiens: LIEPĀJA – VALMIERA GLASS VIA 93:101
8. decembrī spēles sākums neiegāja labvēlīgā gultnē. Vēju pilsētas komandai pirmajās trijās ceturtdaļās padevās viss iecerētais, kamēr valmieriešiem, tuvojoties spēles pusstundas robežai, nācās uz rezultāta tablo redzēt 22 punktu deficītu. Spēli, ko daudzi jau bija norakstījuši, Valmieras basketbolisti tomēr nebija gatavi atdot. Edmunds Eklsnis guva 15 ceturtās ceturtdaļas punktus, bet ar precīziem trejačiem komandas kapteinim pievienojās Roberts Krastiņš un Valters Vēveris. Tā pirms pamatlaika pēdējām sekundēm vidzemniekiem bija trīs punktu deficīts. Elksnis apzināti meta garām soda metienu, valmieriešiem uzvarot cīņā par atlēkušo bumbu un nogādājot to uz trīs punktu metiena līnijas Mārim Riektiņam. Valmieriešu centram nebija laika nekādām citām darbībām kā bumbas palaišanai groza virzienā. Nošvirkstēja groza tīkliņš un līdz ar pamatlaika beigu signālu Riekstiņš izrāva neizšķirtu rezultātu – 78:78. Drāma netrūka arī pagarinājumā. Pirmā papildlaika noslēdzošajā minūtē Kristaps Pļavnieks panāca “Liepājai” četru punktu vadību, taču Elksnis samazināja starpību un Krastiņš pirmā pagarinājuma beigās izlīdzināja rēķinu. Otrajā pagarinājumā, piezīmju normas dēļ, valmierieši bija zaudējuši trīs pamatsastāva spēlētājus, bet atlikušie divi spēlēja ar četrām piezīmēm. Tomēr pēdējās cīņas minūtēs svarīgas minūtes laukumā aizvadīja Riekstiņš un komandas gados jaunie spēlētāji Aleksis Ābols un Kristers Elksnītis, palīdzot sakaut pēc valmieriešu pamatīgās atspēlēšanās morāli sagrautos liepājniekus ar beigu rezultātu 101:93. Visus spēkus laukumā atstāja Edmunds Elksnis, kurš sakrāja 29 punktus un astoņas rezultatīvas piespēles. Savukārt Roberts Krastiņš, pirmo reizi spēlējot Liepāja visu komandas pārstāvja statusā, izcēlās ar 22 punktiem.

Zona nostrādā pilsētā uz viļņa: JŪRMALA/BETSAFE – VALMIERA GLASS VIA 92:100
Mačs Liepājā no valmieriešiem bija prasījis daudz. Uz nākamo spēli pret jūrmalniekiem treneru kolektīvam bija sarežģīti pieteikt spēlei nepieciešamo basketbolistu skaitu. Valmieriešus bija nomocījusi savainojumu sērga, bet spēlēt gatavos basketbolistus bija nomocījis vīruss, kas pirms spēles pret jūrmalu neļāva trenēties vairākiem atslēgas spēlētājiem. Pieci sākumsastāva vīri pret jūrmalniekiem nospēlēja vairāk nekā 30 minūtes, bet pēc Klāva Dubulta piektās piezīmes garajā galā spēles smagumu uz saviem pleciem bija jānes Mārim Riekstiņam, kuram gan spēle beidzās vēl ātrāk, jo vienā no epizodēm tika pamežģīta potīte. Kopumā laukumā Roberts Zeile varēja izlaist tika septiņus spēlētājus, bet cīņas izskaņā rotācijas iespēju savainojumu un piezīmju dēļ nebija. Lai gan spēles pirmajā pusē labāki bija mājinieki, tomēr valmieriešu izmantotā zonas aizsardzība apturēja pretinieku uzbrukumu spēles otrajā daļā, kad neapturams bija Roberts Krastiņš, individuāli gūstot 32 punktus. Vēl 28 punktus un deviņas rezultatīvas piespēles pievienoja Edmunds Elksnis, palīdzot nokārto valmieriešiem panākumu pār Jūrmalas vienību ar 100:92.

Par jauniem draugiem: VALMIERA GLASS VIA – KALEV/CRAMO 80:87
Pirms 18. decembra spēles mūsu basketbolisti iepazinās ar Valmieras jaunieti Robertu Jurku. Visa pilsēta pirmssvētku laikā vienojās mērķim, lai palīdzētu Robertam iegūt nepieciešamos līdzekļus operācijas veikšanai, pēc kuras puisis varētu staigāt pats uz savām kājām. Basketbolisti silti uzņēma Robertu savā pirmsspēles treniņā un arī laukumā bija gatavi cīnīties viens par visiem un visi par vienu. Pretī stājās varenā Igaunijas čempionvienība “Kalev/Cramo”. Lai gan Tallinas komanda mača lielāko daļu atradās vadībā, taču valmierieši kā agrā sestdienas rītā urbjmašīnu drillējošs kaimiņš krita uz Igaunijas galvas pilsētas komandas spēlētāju nerviem. Mājinieki mina uz viesu komandas papēžiem, neļaujot “Kalev/Cramo” basketbolistiem ne brīdi justies drošiem par uzvaru. Aigars Šķēle ar 20 punktiem bija nozīmīgs viesu komandas spēlētājs, lai saglabātu nelielu pārsvaru igauņiem. Roberts Krastiņš tieši trīs minūtes līdz beigām samazināja viesu pārsvaru līdz četriem punktiem, taču svarīgāko izrāvienu veica amerikānis Kails Vinaless, gūstot piecus punktus pēc kārtas un atņemot valmieriešiem iespēju izraut sezonas lielāko pārsteigumu – 80:87. 27 punktus guva Edmunds Elksnis, izvirzot pretenzijas uz decembra mēneša līgas vērtīgākā spēlētāja titulu, ko vēlāk valmieriešu saspēles vadītājs arī saņēma.

Liekam iespringt čempioniem: VEF RĪGA – VALMIERA GLASS VIA 102:84
31. janvāra spēle bija krietni līdzīgāka nekā par to liecina mača gala rezultāts. Spēlējot bez vaiga kaula lūzumu guvušā Edmunda Elkšņa, kurš bija spiests izlaist visu mēnesi, vidzemnieki rādīja pamatīgu pretsparu Latvijas čempionvienībai “VEF Rīga”. Cīņas pirmajās trīs ceturtdaļās labāku sniegumu laukumā demonstrēja Roberta Zeiles padotie, lielākoties turoties vadībā un Klāvam Dubultam sasniedzot pat 12 punktu vadību. Strīdīgā epizodē trešās ceturtdaļas pēdējā sekundē tika piešķirts noteikumu pārkāpums pret Lesteru Medfordu, dodot iespēju amerikāņu saspēles vadītājam ar trīs soda metieniem panākt trīs punktu vadību pirms noslēdzošās spēles daļas. Pēdējā desmitminūtē Jānis Blūms un Artūrs Kurucs sašāva grozā virkni ar trejačiem, kas palielināja starpību mača gaitai nesamērīgi lielos apjomos. Valmierieši piekāpās ar rezultātu 84:102, bet mača rezultatīvākais spēlētājs ar 26 punktiem bija Roberts Blumbergs, sasniedzot savu sezonas gūto punktu rekordu.

Valmiera iemūžina #11 spēles numuru: VALMIERA GLASS VIA – VENTSPILS 74:98
Spēles brīdī to neviens vēl nezināja, ka 7. marta mačs pret “Ventspils” basketbolistiem izrādīsies šīs sezonas “Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” komandas pēdējā spēle. Mačs pulcēja pilnas Vidzemes Olimpiskā centra tribīnes, jo notikums bija tik tiešām svinīgs. Dainim Bertānam, kura #8 spēles numurs iemūžināts Valmieras basketbola vēsturē, pievienojās Sandis Amoliņš, kura #11 spēles numurs turpmāk atradīsies blakus Bertānam – pie Vidzemes Olimpiskā centra griestiem. Šajā spēlē Sandis Amoliņš vēl pēdējo reizi tika pieteikts kā spēlētājs, uzņemoties komandas kapteiņa funkcijas. Lai gan Valmieras basketbola audzēkņi dzeltenzilajās formās veda pretī panākumam Kurzemes komandu, taču svinīgo atmosfēru tribīnēs tas nemazināja, jo Sandis Amoliņš šajā mačā pārņēma visu laiku visvairāk atlēkušās bumbas Valmieras basketbola vēsturē izcīnījušā spēlētāja statusu. Punktus Amoliņš guva no soda metiena līnijas, trāpot abus brīvmetienus. Valmierieši piekāpās ar 74:98, bet abu komandu rezultatīvākie spēlētāji guva pa 17 punktiem. Uzvarētāju rindās tas bija Jānis Bērziņš, bet valmieriešiem to paveica Edmunds Elksnis. Vidzemnieku rindas sezonas izskaņā pastiprinājušais Kristaps Pļavnieks tika pie 16 punktiem.

Pirms sezonas apturēšanas “Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” basketbolisti nospēlēja 26 spēles, kurās tika gūti deviņi panākumi. Divas no šīm spēlēs, kurās valmierieši cīnījās pret “Valga-Valka” basketbolistiem, sezonas gaitā gan tika anulētas, jo robežpilsētas komanda finansiālu apstākļu dēļ tika izslēgta no turnīra. Līdz pamatturnīra beigām, pirms sezonas atcelšanas, bija palikušas vēl divas spēles. Izbraukumā pret Viktora Iļjina pārstāvēto “Avis Rapla” un savās mājās regulārās sezonas pēdējā cīņa pret “Tartu Universitāti”. Šajos mačos valmierieši varēja pacīnīties par desmito pozīciju “Pafbet” Latvijas – Igaunijas basketbola līgas turnīra noslēguma tabulā, taču šoreiz šīs spēles paliks neizspēlētas.

#PaliecMājās Sargi sevi un ievēro valdības izstrādātos noteikumus, lai mēs visi pārlaistu šo ārkārtas situāciju un jau nākamsezon varētu atkal baudīt mūsu iemīļoto spēli basketbolu pilnu skatītāju tribīņu priekšā.